Hamilelik Döneminde Varis Oluşumu ve Tedavisi

Dr Cafer

Hamilelik dönemi özel olduğu kadar zor bir zaman dilimi. Anne adaylarını bekleyen birçok güzelliğin yanı sıra problemler de var…

Hamilelik dönemi özel olduğu kadar zor bir zaman dilimi. Anne adaylarını bekleyen birçok güzelliğin yanı sıra problemler de var. Bu sorunlardan birini de “Varisler” oluşturuyor. Biz de bu problem ve tedavisi hakkında Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Cafer Abbasoğlu ile söyleştik.

bebek.com:Hamilelik kadının bacaklarında nasıl bir etki yapar?
Dr. Cafer Abbasoğlu: Hamilelik döneminde bir çok değişiklik oluşuyor. Toplar damarların duvarlarında gevşeme meydana geliyor, bu da varis ve örümcek ağı damarlarının oluşmasına neden oluyor. Ayrıca hamilelikte vücuttaki kan hacmindeki artış ve uterusun ana toplar damarlara oluşturduğu basıya bağlı bacaklardaki toplar damarlarda göllenme meydana geliyor ve bacaklarda şişkinlik ve rahatsızlık his ediliyor.

Hamile Kadın

bebek.com:Hamile kalan tüm kadınların bacaklarında varis oluşur mu?
Dr. Cafer Abbasoğlu: Genetik yapı varise müsait ise, gebelik döneminde hormonların etkisi ile bacaklarınızda varis oluşabilir. Yaklaşık gebelerin %40’ında varis problemleri vardır.

bebek.com:Hamilelik döneminde bacaklardaki şişkinlik neye bağlıdır?
Dr. Cafer Abbasoğlu: Hamile bayanlarda, özellikle son aylarda daha belirgin olmak üzere, bacaklarda şişkinlik ve dolgunluk oluyor. Kan basıncı kontrol edilmelidir. Eğer kan basıncı normal düzeyde ise şişkinliğin nedeni varisler olabilir.

Hamilelik ve Varis

bebek.com:Hamilelik sırasında varislerden korunmak ve ya varislerin ilerlemesini önlemek için ne yapılmalıdır?
Dr. Cafer Abbasoğlu: Varislerden dolayı ayaklarda yorgunluk, ağırlık ve şişkinlik hissediliyor. Bu belirtileri azaltmak için yapılması gerekenler şunlardır :

a) Varis çorapları giyin: İki tür varis çorabı var (az basınçlı ve orta basınçlı). Orta basınçlı olanlar hamile bayanlar tarafından daha az tolere ediliyor ve genelde az basınçlı olanlar tercih ediliyor. Hamileliğin 4-5 ayından itibaren varis çorapların kullanılmasını öneriyoruz. Hamile bayanlar için üretilen batın bölümü esnek olan çoraplar tavsiye ediyoruz.

Varis çorabı

b) Spor yapın: Yüzme ,yürüyüş hamilelik döneminde en iyi sporlar arasında yer alıyorlar.

c) Uzun süre ayakta durmayın: Dinlendiğiniz zaman ayaklarınızı vücudunuzdan daha yüksek seviyede tutmaya özen gösterin.

bebek.com:Hamilelik sırasında oluşan varisler kalıcı mıdır?
Dr. Cafer Abbasoğlu: Hamilelik sırasında oluşan bir çok varis ve örümcek ağları hamilelikten hemen sonra kayboluyor. Ancak doğumdan iki ay sonra kalmış olan ( büyük veya küçük varisler ) kalıcıdır. Kalıcı varislerin tedavisi gerekmektedir.

bebek.com: Hamilelik sırasında tedavi uygulanmalı mıdır?
Dr. Cafer Abbasoğlu :Hamilelik sırasında oluşan varisler doğumdan sonra, iki ay içerisinde geriliyor. Ancak tam iyileşme sağlanmıyor. Tedavi olmayan varislerde hamilelik sırasında ve doğumdan 6 hafta sonrasına kadar toplar damarlarda tromboz komplikasyonu oluşabilir. Bu daralmış ,hasar görmüş damarlarda daha sonra akım sağlansa bile kapakçıklarda hasar oluşuyor. Bu nedenle hasta doğumdan 6 ay 1 sene sonra artmış şikayetler ile bize başvuruyor.

TansiyonHamile Kadın Kontrol

bebek.com:Gebelikte hangi varislerin tedaviye ihtiyacı vardır?
Dr. Cafer Abbasoğlu: Hamilelik döneminde varis tedavisinin 3 ana nedeni vardır:

  1. Hastayı rahatsız eden belirtileri en aza indirmek:Örneğin bacaklarda kramplar, yorgunluk, şişkinlik, sıcaklık, ekzema, ulserasyon gibi şikayetler.
  2. Yüzeysel ve derin toplar damar tromboz (tıkanıklık) tehlikesini en aza indirmek için
  3. Hamilelikten önce hafif venöz yetersizliği olan ven duvarlarları gebelik döneminde daha fazla basınc altında olup bu damarlarda tedavi yapılmadığı takdirde kalıcı tahribat oluşabilir.

Hamilelik sırasında oluşan varislerde gebelik süresince ve doğumdan 6 hafta sonrasına kadar hormonal dengesizliğe bağlı akciğer emboli tehlikesi görülüyor. Bu riski olan hastalara hastanelerde tedavi uygulanıyor.