Kalp Damar Hastalıklarından Korunma Yolları

Damar Sertligi

Kalp Damar Sistemi Hastalıkları Her Yaş Grubunda Görülmekle Birlikte Bilinçli Korunma Yöntemleri İle Kolayca Engellenebilir…

 

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye, Azebaycan ve İran’da da kalp damar sistemi hastalıklarından meydana gelen kayıplar ilk sırada yer almaktadır. Yaklaşık olarak her yıl 250 bin civarında yeni kalp damar hastalığı tanısı konulmaktadır.

Kalp Damar Hastalıkları Neden Kaynaklanır

Organlarımızın sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi için gereken oksijen ve besin maddesi vücudun her köşesine bir pompa gibi çalışan kalbimizle ulaşır. İnsan hayatında bu kadar önemi olan kalp damar sistemine bağlı hastalıklarsa ne yazık ki tüm ölüm nedenlerinin başında gelmektedir.

Ülkemizin önemli kalp damar cerrahlarından Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, bir kişinin kalp damar sisteminde özellikle şah damar, kalp veya bacak damarlarında sorun olmasının kalp damar sisteminde rahatsızlık olduğunun en önemli işareti olduğunu ifade ederken kalp damar hastalıklarının nedenlerini de şu şekilde sıraladı:

Başta genetik faktör olmak üzere şeker hastalığına ve damar sertliğine bağlı nedenlerden dolayı damar sistemlerinde daralmalar ve tıkanmalar oluşmaktadır. Daralmaların ve tıkanmaların neticesinde organa giden kanın azalması veya kesilmesi sebebiyle ağrı oluşmakta ve hastalık başlamaktadır.

Dr. Cafer Abbasoğlu’na göre kalp damar sistemi hastalıklarının oluşumunda iki mekanizmayı unutmamak gerekir:

Birincisi bizim elimizde olmayan genetik faktörler dediğimiz damar sertliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklar ile değiştirilebilir faktörler dediğimiz; kolesterol, sigara içiciliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon şişmanlık ve fiziksel aktivite azlığıdır.

Kalp Damar Hastalıklarından Korunma Yolları

Bu kadar sık rastlanan ve insan hayatını bu derece etkileyen kalp damar hastalıklarından korunmanın bizim de elimizde olduğunu ifade eden Dr. Cafer Abbasoğlu’na göre sağlığına önem veren herkes:

 • Kilosuna dikkat ederse,
 • Şeker hastalığı olduğu takdirde ilaçlarını veya tedavisini uygun hekim kontrolünde yaparsa,
 • Tansiyon hastası ise tuzdan uzak durarak uygun diyetle tansiyonunu ayarlarsa,
 • Hareketsizliğe karşı düzenli bir şekilde spor ve yürüyüş yaparsa,
 • Sigaradan kesinlikle uzak durursa,

başka bir sistemik hastalığı varsa hekime danışarak kontrolde olursa kalp damar sistemi hastalıklarından korunmuş olur.

Kontroller sırasında hekim tarafından yapılan anjioda hekim damar sertliğine bağlı damar sisteminde bulunan hasarların darlık veya tıkanma derecesine bağlı tedavi ve önerilerde bulunur. Tedavi medikal tedavi ile başlar. Medikal tedaviye rağmen yine de hastanın anjiyografi neticelerine göre hastaya stent ve damar bypassları önerilebilir.

Stent ve damar bypasslarından sonra organlara gidecek kan miktarı artar. Böylelikle doku ve organın iyi beslenerek ve iyi oksijenlenmesiyle o bölgedeki ağrı ve şikayetler azalır. Bu hastanın yaşam standardı daha yüksek olur. Ancak hastanın damar yatağının özelliğine bağlı olarak kontrol anjioları sırasında stent veya bypasslarda daralma tıkanma gözlemlenirse işlemler tekrar edilebilir.

Kalp damar hastaları için ameliyatsız mucize tedavi

Düşük enerjili Laser Tedavisi

Lazer Kırmızı

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Abbasoğlu ülkemizde yaklaşık 2 yıldır başarıyla uyguladığı ve mucize tedavi metodu diye adlandırdığı düşük enerjili laser tedavisinin son zamanların en iyi alternatif tedavi metodu olduğunu söyledi. Bazen damar özelliğine bağlı olarak şah damarda, kalpte veya bacaklarda stent hatta ameliyat şansı olmayan hastalarda ilaç tedavisinin yanında damar içinden oksijen tedavileri ve düşük enerjili lazer tedavileri uygulanmaktadır.

Seanslar şeklinde uygulanan bu tedavide hastanın damar yolundan ince bir katater yardımıyla laser ışını veriliyor ve hasta aynı gün normal yaşantısına devam ediyor. Tedavi sonunda hastaların şikayetlerinde belirgin şekilde azalma görülür.

Varis Ve Korunma Yolları

Günümüzde damar sisteminde en sık rastlanan ikinci sistem rahatsızlıkların toplar damar hastalıkları dediğimiz bacaklarda bulunan varisler olduğunu vurgulayan Dr. Abbasoğlu korunmak için yapılması gerekenleri de şu başlıklar altında topladı :

Fazla ayakta durmamak ,hareketsiz kalmamak, aşırı kilolu olmamak, hamilelik sırasında korunmak bacaklara soğuk duş aldırmak ,tuzdan, undan , şekerden uzak durmak ..

Varis tedavilerinde ise hekim tarafından bacaklardaki toplar damarların basıncı ve yetmezlik derecelerini doppler ultrason cihazıyla ölçtükten sonra hastanın cildinin özelliği tanımlanır ve uygun tedaviler seçilir. Şu anda uygulanan tedavi metodları :

 1. Hastalıktan korunmak
 2. İlaç tedavisi
 3. Kompresyon tedavileri
 4. Presoterapi
 5. Skleroterapi tedavisi
 6. Köpük tedavisi
 7. Ultrason altında köpük tedavisi
 8. Light laser tedavisi
 9. Intravienöz laser tedavisi
 10. Radyo frekansı tedavisi
 11. Flebektomi tedavisi
 12. Distroyd tedavisi
 13. Cerrahi tedavi

uygulanmaktadır.

Lenf Sistemi Hastalıkları :

Damar sisteminin üçüncü bölümü lenf yolları hastalıklarıdır.Lenf yollarında herhangi bir nedene bağlı daralma veya tıkanma mevcut ise bacaklarda şişme ve ağrı ve fil bacakları görünümü oluşur. Tedavileri ise

 1. Medikal tedavi
 2. Masaj
 3. Presoterapi
 4. Basınç tedavisi
 5. Laser

tedavileridir.

Selülit de bir damar problemidir

Hanımların en çok muzdarip olduğu sorunların başında gelen selülit te aslında dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık olup genelde vakum terapisi , mezoterapi , basınç terapileri, karboksi terapi ile tedavi edilmektedir. Son zamanlarda  ise oldukça başarılı sonuçlar veren ve Dr. Abbasoğlu’nun da önerdiği bir yöntem de sclero-selüliterapidir.

Bu yöntem ise şu şekilde uygulanır : Hasta hekim tarafından damar sistemi ve cilt altında yağ dokusu dopp ler ultrason yardımıyla basınçları ölçülür.

Sonra dopler altında özellikle üst baldırda olan ince kılcal damarlar baz alınarak hekim tarafından hazırlanan damar kurutucu ilaç selülit ilacı ile karıştırlır. Bu karışım çok ince iğne ile ince kılcal damarların içine verilerek damar çeperinden çevre dokularca emilir ve selülit kümelerinin kötü görüntüleri büyük ölçüde azalmış olur. Toplam 20 dakika süren tedavi tek seanstır. Tedavi bitiminde hastaya özellikli damar basıncına ve bedenine uygun kullanımı kolay varis çorabı giydirilerek tedaviye son verilir.Böylelikle hanımlar tek seansta 20 dakikada selülit ve ince kılcal damarlarından kurtulmuş olur.