Kolda Lenfödem

Kolda Lenfödem

Kolda Lenfödem

DÜŞÜK ENERJİLİ YEŞİL LAZER IŞIĞIYLA MEME KANSERİ HASTALAR ARTIK KADERİNE TERK EDİLMEYECEK…

Meme Kanseri Sonrası Kolda Lenfödem:

Meme kanseri nedeniyle lenf düğümleri çıkarılınca veya bu bölgeye radyoterapi uygulanınca lenf sıvısı akımı yolu bozulur. Bunun sonucu lenf sıvısı birikir ve kol şişmeye başlar. İşte bu meme kanseri hastalarının sıkça karşılaştığı lenfödem tablosudur.

Meme kanseri nedeniyle lenf düğümleri alınmış, radyoterapi görmüş hastalar belirtiler konusunda uyanık olmalıdırlar. Çünkü lenfödem erken farkedildiğinde çok daha kolay tedavi edilebilmektedir.

Kolda Lenfödem

Kolda Lenfödem

Nasıl anlaşılır ? Belirtileri Nelerdir?

Kolda lenfödem oluşumu; elde bilek ve parmak hareketlerinin azalması, kolda dolgunluk hissi, ciltte gerginlik, giysi, bilezik vb. eşyaların dar gelmesi ve iz bırakması. Parmaktaki yüzüğün sıkması acıtması gibi.

Tedavi sonrası Lenfödem oluşumunu engellemek için öncelikle dikkat edilecek en önemli hususlar:

Kolu egzersiz yaparak kullanmak, el bileği hareketleri yaparak, parmakları hareket ettirerek, fizik tedavi, fizyoterapi, lenfödem masajları, basınç terapisi uygulayarak şişliği azaltabilirler. Lenf ödem giysi kompresyonlu çoraplar mevcut. Lenf ödemin bulunduğu noktalar el sırtı, el bileği, üst kol hangi bölgede fazla varsa o bölgeye yönelik giysiler giyilmeli. Bu tedavilerin haricinde dünyada ve Avrupa ülkelerinde lenf ödem tedavisinde düşük enerjili lazer tedavisinin lenf ödem hastalarında yeri ve etkisi başkadır. Bu tedavide lazer ışığı hasar görmüş lenf yollarını, sertleşmiş lenf düğümlerini genişleterek ve yumuşatarak lenf drenajını artırmaktadır. Düşük enerjili lazer sayesinde yumuşayan lenf düğümleri rahatlıkla lenf sıvısını ana damara doğru drene etmektedir. Hastanın şişliği azalır, kalınlaşmış ve sertleşmiş cilt normal halini alır, parmak arasındaki şişlikler iner, el bileği ve dirsek hareketleri artar, hasta omzunu ve kolunu daha rahat kullanır, ağırlık hissi ve ağrıları büyük ölçüde azalır. Koldaki lenf dolaşım sistemi düzeli. Eldeki, bilekteki ve koldaki şişlikten dolayı verdiği kötü görüntü bozukluğu kaybolur. Hastanın, hayat kalitesi artar ve hastanın psikolojisi büyük ölçüde düzelmektedir.

Kolda Lenfödem

Kolda Lenfödem

Lenf ödem hastalarında hastanın lenf ödem derecesine göre uygun dalga boyu ve gücünde olan ışınlar seçilmektedir genellikle kolda lenf ödemi tedavilerinde yeşil ışık en önemli lazer ışınlarından biridir. Düşük enerjili yeşil lazer ışığı hastaları kaderine terk etmiyor.