Selülit ve Tedavisi

Selülit

Cilt altında yağ hücrelerinin artıp bağ doku bantlarının deriyi germesiyle meydana gelen dolaşım bozukluğu hastalığı selülit köpüklü ince kılcal tedavisi ile 20 dakikalık tek seansta çözülmektedir…

Selülit Nedir?

Selülit cilt altında yağ hücrelerinin artıp bağ doku bantlarının deriyi germesiyle meydana gelen bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Hücre topluluklarının zarlarındaki sertleşmeye bağlı oluşan gerginlik toplulukları selülit kümeleridir. Sıklıkla görülen ve şikayet konusu olan beden formu bozukluğu selülit problemidir.

SelülitSubCutanoz cilt altı bölgede oluşur. Bağ doku ile çevrili olan yağ hücreleri dolaşımın azalmasıyla yayılıp bağ dokuyu germeye başlar. Zamanla bu alanda sklerozis ( sertleşme ) oluşur. Deri esnekliğini kaybeder. Bir çeşit peynire benzetilen bu görüntüden dolayı “Cottagecheese” veya portakal pütürü görüntüsünden dolayı da “Orange Color” olarak adlandırılır.

Portakal Kabuğu

“Orange Color ” portakal pütürü.

Kadın bacağında selülit

 

 

 

 

 

Hastalık olarak kabul edilen ve tedavi seçenekleri sürekli geliştirilen selülitin oluşumunda sorumlu olan temel faktörler:

 • Dayanıklı hale gelmiş bölmeli zarları kalınlaşmış yağ dokuları
 • Su ve tuz degesindeki bozukluk
 • Çeperi, zarı kalınlaşmış yağ dokuları arasında hapsolmuş yağlar
 • Yağ metabolizmasındaki bozukluk ve yağlanmalar

Selülitin Başlıca Nedenleri:

 • Aktivite yetersizlikleri
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Yanlış beslenme
 • Hormonal nedenler (özellikle surrenal, overial)
 • Kalıtımsal nedenler
 • Hipotroidi
 • Kronik kabızlık
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Karaciğer disfonksiyonu
 • Ruhsal problemler
 • Alkol tüketimi
 • Gebelik
 • Dolaşım bozuklukları

Bu durumda selülitik alanda meydana gelen başlıca değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dolaşım bozukluğuna bağlı şişmanlık, diyet, hareketsizlik, hormonal denge bozukluğu sonucu hücre sıvısının azalması.
 • Lenfatik Drenaj Azalması: Lenfatik sistem, kan dolaşımına bağlı, vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlayan bir sistemdir. Kilo ve selülit problemlerinde önemli rolü vardır.
  Bir bölgede yağlanma ve selülit varsa o bölgedeki dolaşım ve lenf sistemi yavaşlar. Yani söz konusu bölgede oluşan atık maddelerin atılması zorlaşır, lenfatik drenaj azalır ve dolaşım bozukluğuna bağlı olarak selülit görüntüleri ortaya çıkar. Yavaşlamış kan dolaşımı ile birlikte hücreler arasındaki basınç artışı ve lenfatik yavaşlama nedeniyle yağ dokuda kalınlaşma meydana gelir.

Neden Olan Faktörler:

 • Dolaşımda azalma
 • Genetik olarak defektif bağ dokusu
 • Adipoz hücrelerde büyüme
 • Etiyolojik olarak nedene yaklaşım ve tedavi seçimindeki yaklaşım, uygulanacak olan tedavi sisteminde başarıda direkt etkilidir.

Eşlik Eden Faktörler:

 • Estetik ve sağlık alanında hastalar genellikle karşımıza
 • Aşırı kilo alımı (hamilelik)- Sağlıklı beslenme ve diyet alışkanlıkları değişimi problemleriyle gelirler.

Klinik Safhaları:

Klinik olarak sınıflandırma tedavi protokolünün hazırlanması yönünden önemlidir.

 • Stage 0: Gözle görülür selülit yoktur. Cilt basısı palpasyonlarda (elle baskı) görülmez.
 • Stage 1: Ayakta ve hasta uzandığında gözle görülür selülit yoktur. Cilt basısı ve palpasyonda görülür.
 • Stage 2: Ayakta görülür. Hasta uzandığında görülmez.
 • Stage 3: Ayakta ve hasta uzandığında görülür.
 1. Basınç Terapileri
 2. Vakum terapileri
 3. Cilt altı enjeksiyonlar (Mezoterapi)
 4. Skleroterapi Yardımıyla Selülit Tedavisi (Sklero sellüliterapi)

Sklero Sellüliterapi Nedir?

İlacın uzman hekim tarafından damar içine verilişi

İlacın uzman hekim tarafından damar içine verilişi

Skleroterapi, sklerozan veya köpük denilen bazı büzüştürücü ilaçlar damar içine verilerek , damarlarda büzüşme yapıp kapanmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu maddelerin özellikle üst baldırda ve kalça çevresinde ince kılcal damarların mor renkte olanlar –mavi renkte olanlar- kırmızı renkte olanlar örümcek ağı şeklindeki damarlar içine verilmesi neticesinde cilt içindeki damarlar , cilt altı dokusundaki damarlar içine verilerek bu damarların büyük ölçüde çirkin görüntüleri yokolmakla birlikte karışıma karıştırdığımız hipertonik solüsyon sayesinde bu maddeler ince kılcal damar çevrelerinden çevre dokulara emilerek bölgelerindeki selülit kümelerini etkileyerek çirkin görüntüleri büyük ölçüde yok etmektedir.Dolayısıyla selülitler ortadan kalkmaktadır.

Köpüklü ince kılcal damar tedavisinde sklerozan maddenin ve hipertonik solüsyonun seçimi hastanın cilt tipine ,inceliğine ve hormonal durumuna göre değişmektedir.

Uyguladığımız selülit tedavisinde yani “sklero sellüliterapide” cilt içinde örümcek ağı damarları,ince kılcal damarları,telenjiyectasic görüntüleri ve cilt altında mor ve mavi ince toplardamarları baz alarak yapılmaktadır. Bu tedavide verilen sklerozan sıvı cildin içindeki ve cildin altındaki damarların içinde ağ şeklinde dağılım göstererek adı geçen damarların içini doldurup kurutarak kötü görüntülerin tamama yakınını yok eder.

Skleroterapi Avantajları

Tek seanslık tedavi imkanı :

Bu tedavide ortalama 20 dakika süren tek seansta tüm bacakta özellikle üst baldır ve kalça çevresinde ince kılcal damarlar baz alınarak damarların ve sellülitin verdiği kötü ve çirkin görüntüler, günlerce , aylarca zaman kaybı yaşamadan tamama yakın kaybolur.

Komplikasyon, yan etki yoktur :

Sklerozan maddenin yanındaki selülit solüsyonu (hipertonik solüsyon) cilt içindeki damar ağları yoluyla bütün bacak satıhlarındaki bölgelerce emilerek risksiz, komplikasyon ve yan etki olmadan selülitleri yok eder.Verilen sklerozan maddelerin hipertonik solüsyonların literatürde ve geçmişte herhangi bir yan etkisi, komplikasyonu olmamıştır..

Tedavi doppler ultrason tetkiki ile başlar

Uzman Hekim tarafından uygulanır :

Selülit her ne kadar estetik bir sorun olarak algılansa da aslında doğrudan damar sağlığıyla ilgilidir.Bu yüzden renkli doppler ultrason eşliğinde uzman bir hekim tarafından yapılan tedavi hem estetik hem de sağlık açısından en güvenilir selülit tedavi yöntemidir. Güzelleşmek adına işinin ehli olmayan kişiler tarafından sunulan çözüm yollarından uzak durmak sonrasında üzücü durumlarla karşı karşıya kalmamak için dikkat edilecek en önemli husustur.

Hastanın Muayenesi ve Fiziksel Tetkiklerle Değerlendirilmesi

Her iki bacakta özellikle dizaltında alt baldırda ağrı, yanma , kramp, şişlik,örümcek ağı şeklinde damarlanmaların görülmesi, üst baldır ve kalça çevresinde ince kılcal damarların ve selülitlerin çirkin görüntüleriyle birlikte şikayetlerine maruz kalınması

Ayak bileklerinde ince kılcal damarların görülmesi

Üst ve alt baldırda selülit görüntüleri şikayetleri olan hastalarımız kalp ve damar cerrahisi hekimi tarafından doppler ultrason eşliğinde hasta kontrolü ve muayenesi başlar,

Tetkik neticesinde atardamar ,toplardamar, lenfatik sistem muayene edilerek özellikle toplardamar sisteminde derin ve yüzeyel toplardamarların basınçları ölçülür,

Selülit ÇorapKılcal Selülit

 

 

 

 

Cilt altında yağlı doku tetkik edilerek hastanın cilt tanımı değerlendirilir yani cildin hormonal olup olmadığı, kendisi veya ailesinde troid hastalığı olup olmadığı,

Memelerde kist, adet düzensizlikleri dikkate alınır.

Doğum kontrol hapı kullanımı ve ekstra hormonal ilaç alımı değerlendirilmesi neticesinde hastaya uygulanacak ilaç seçilir,

İşlem Sonrası

Çorap Giyme

Selülit çorabının giyilişi

Sklero sellüliterapi uygulamada başlamadan önce hastanın doppler ultrasonda aldığımız basınçlar ve cilt altı yağ dokusunun ölçümü ve cilt tanımından sonra hastanın vücut ölçüsüne uygun tekstil ve külotlu varis çorabı hazırlanarak işlem bitiminden sonra hemen giydirilir ve 10 (on) gün sonra hasta kontrole çağırılır.

 

 

SKLEROTERAPİ SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

Öncelikle hasta işlem sonrası aynı gün normal yaşantısına hiç sorunsuz devam eder,

İlk gece çorap hiç çıkarılmaz, sonrasında 2 hafta boyunca yatana kadar özenle giyilir,

Genelde işlem bölgesinde oluşan morluklar hastanın cilt hassasiyetine bağlı olarak ortalama 3-5 gün sonra kaybolur.

Selülitli BacakBacak Yapı

 

 

 

 

İlk hafta boyunca cilt altındaki yağlı dokuyu ısıtacak aşırı hareketlerden, sauna, sıcak banyo ve solariumdan kaçınılmalıdır. Çünkü sıvı şeklinde damarlar içine verilen maddelerin yer değiştirmesinde, kanın deveranı ve cereyanı etkisi altında etkileyecek maddelerin etkinliği azalır. Özellikle işlem sonrası Türk Hamamı gibi ortamlarda bulunmak maddenin etkinliğini azaltmaktadır. İlerleyen haftalarda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.