Varis Nedir?

Varis

Varis hastalığı, kısaca yüzeysel toplar damarların hastalığıdır…

Hipertansiyon (atardamarlarda) kan basıncının sürekli olarak yüksek olması durumudur. Pek çok hastada belirti vermez fakat bu hastalar büyük ölçüde inme, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve görme bozukluğu gibi riskler taşırlar.

Hipertansiyon (toplardamarlarda) kan basıncının sürekli olarak yüksek olması durumudur. Pek çok hastada belirtileri karışabilir; fakat bu hastalar venöz yetmezlik, kronik venöz yetmezlik veya varis hastalarıdır. Venöz basıncının yüksek olmasına bağlı bacaklarda toplardamarların genişlemesi hastalığıdır.

Bacaklardaki kan dolaşımı basitçe şu şekilde açıklayabiliriz: Büyük şehirlerde olduğu gibi iki tane ana yol mevcut, örneğin İstanbul’da E-6 ana toplardamarı bacaklardaki kanın %95’ini taşır. E-5 ikinci yüzeyel ana toplardamar safeyna magna bacaktaki kanın %5’ini aşağıdan yukarıya taşır. Derin toplardamar ile yüzeyel toplardamar arasındaki yollara perforan ven yolları deriz. E-6 ana yolu ile E-5 arasındaki ana yollara ara bağlantı yolları denildiği gibi. Herhangi bir nedenle E-6’da tıkanıklık olduğu zaman ara bağlantı yollarından trafik E-5’e ve orada trafik arttığı durumlarda sokaklara taşmaktadır ve basıç oluşmaktadır. Sokakları bacaklardaki basınca ve trafiğe bağlı yüzeyel varis genişlemelerine benzetmekteyiz. Dolayısıyla ana toplardamarlar E-6 ve E-5’i açık tuttuğumuzda ve sokaklarda trafik oluşturmadığımız takdirde varis de oluşmayacaktır.

Kan toplar damarlar (venler) aracılığıyla bacaklardan kalbe doğru akar. Bacaklarımızda 3 çeşit toplar damar bulunmaktadır.

  • Derin yerleşimli popliteal ve femoral venler çevrelerindeki kas pompası yardımıyla kan akımının 95% sağlamaktadır.
  • Yüzeyel venler cilt altında yerleşmekte olup kan akımının 5% sağlar.
  • Perforan venler derin ve yüzeyel toplar damar sistemini birleştirir.

varisli_bacaklarBir Varis Görünümüvarisli_bacaklar_2

Yukarıda bahsedilen her 3 toplar damar sisteminde kan akımını yukarıya doğru sağlayan kapakcıklar bulunmaktadır. Kas pompası ise özellikle derin venöz sistemde etkili olup toplar damarlardaki kanın yukarıya doğru akmasını sağlar.

Kas pompası

Varis hastalığı yüzeyel toplar damarların hastalığıdır. Mültiple faktörlerin etkisi altında yüzeyel toplar damarlar dilate olup elastisitelerini kaybediyorlar. Venlerdeki kapakcıklar ise normal fonksiyonlarını kaybedip kan akımı sırasında tamamen kapanmıyorlar ve bunun sonucunda kan ters yönde kalbe doğru değil ayaklara doğru akıyor.

Derin venöz sistemdeki dolgunluk perforan venler yoluyla yüzeyel venöz sistemi de etkiler ve yüzeyel venöz sistemde genişleme ve dolgunluk ortaya çıkar.