Varis Tedavileri

Varis Tedavileri Logo

Varislerin tedavileri tiplerine göre değişmektedir…

 

Varislerin tedavileri tiplerine göre değişmektedir. Varis hastalarının tedavilerinde tedaviden önce derin toplardamarların ve yüzeyel toplardamarların dopler ultrasonografik basınç ölçümlerini bütün hastalarımızda yapmaktayız. Aslında varis hastalığını bir ağaca benzetmekteyiz. Bir ağacın nasıl dalları, gövdesi ve kökü varsa varis hastalığı da öyledir. Dal tedavileri başka, gövde tedavileri başka ve kök tedavileri başkadır. Eksik tedavi yapıldığı zaman hastaların varisleri bacaktaki oluşan basınca bağlı, köke bağlı tekrarlamaktadır. Nasıl Mart aylarında ağaçların dallarını budadığımız zaman kök mevcut ise başka dal veriyorsa, varis hastalığında da köklü bir varis ise sadece dal tedavisi (light laser, skleroterapi, köpük tedavisi) yapıldığında bir müddet sonra aynı bölgeden veya farklı bir bölgeden varis hastalığı oluşacaktır ve hastalarımızın şikayetleri ve ızdırapları tekrar edecektir. Buna göre dopler ultrasonografi tetkiki neticesinde ve muayenemizde hastalarımızın hormonal vaziyetlerini ve cildin tanımını yaparak tedavi etmekteyiz. Bir hastanın hormonları (tiroid hormonları, memelerde fibrokistik yapıların olup olmaması, adet düzensizlikleri, genital organ kistleri, hormon ilaçları kullanıp kullanmadığı) cildinin özelliğine yansıyarak tedavi şekillerimizi belirlemektedir.

 

  • Birinci tip varislere lazer fototerapi, skleroterapi veya köpük uygulanır.
    varis_tedavi_oncesivaris_tedavisi_sonrasi
  • İkinci tip varisler skleroterapi (varis içine ilaç uygulamak) yapılabilir, bu metod strip ve ligasyona bir alternatiftir. Aynı zamanda dopler ultrasonografi altında perforan venleri işaretleyerek, görerek ve koruyarak yüzeyel venlere (mavi, mor, yeşil, örümcek ağı) şeklindeki damarlara skleroterapi yapılmaktadır.
    varis_tedavi_sonrasivaris_tedavisi_oncesi
  • Üçüncü tip varislere operasyon uygulanmaktadır. Strip ve ligasyon en uygun operasyon yöntemidir. Genel aneztezi veya epidural anestezi ile yapılabilir. Operasyondan sonra ağrı, ağırlık , şişkinlik ve krampları bulunan hastaların semptomlarının azalması ile birlikde kozmetik olarak da iyi sonuçlar elde edilmiştir.
  • Elastik çoraplar ve kompresyon bandajları varis hastalıklarının belirtilerini azaltmak için kullanılan semptomatik bir tedavi yöntemidir. Kompresyon yüzeysel ven basıncını direkt olarak azaltmaktadır. Ayrıca bacaktaki kas pompasını destekleyerek ven dönüşümünü iyileştirir. Bizler tedavilerden sonra özellikle dizaltı varis çoraplarını korunmak amacıyla önermekteyiz. Bu çorapları hastalarımıza tavsiye etmeden önce muhakkak dopler ultrasonografiyle hastanın bacağındaki, ayak bileği, diz altı ve gerekirse diz üstü basınçlarını ölçerek ve belirleyerek uygun basınçta, hastaya göre çorap önermekteyiz.
  • ameliyattan_goruntu_2ameliyattan_goruntu