Vulva Varisleri

Vulva Varisleri

Vulva ve perine varisleri, genelde hamilelik esnasında bebeğin ana rahminde ana toplar damara baskı yapmasıyla ortaya çıkan varislerdir…

Mikro Skleroterapi ve Mikro Foam Yöntemiyle Vulva ve Perine Varislerinin Tedavisi

Vulva Varisleri :

Cafer Abbasoğlu ve Hamile MankenVaris hastalığı insan sağlığı açısından çok ciddi sıkıntılara yol açan, bazı damarların genişleyip şişerek fonksiyon dışı kalmasıyla ortaya çıkan toplumsal bir hastalıktır.Varis ve ona bağlı hastalıklar sadece bacaklarda değil vücudun farklı bölgelerinde de oluşabilir.

Bunların başında  özellikle kadınların büyük sıkıntı yaşadığı vulva,  perine ve pubis  bölgesinde bulunan varisler gelmektedir.

Böylesi sık rastlanan bir rahatsızlık olmasına rağmen nedense ülkemizde vulva varisleri ile ilgili yeterli bir bilgiye başta sağlık siteleri olmak üzere sağlıkla ilgili bir çok başvuru  kaynağında gereken yer verilmemektedir.

İşte bu yüzden bir çok kadın özellikle hamilelik döneminde  bu ciddi tehlikeden habersiz yaşantısını sürdürmektedir.

Vulva Varisleri Nedir? Nasıl Oluşur?

Vulva ve perine  varisleri,  genelde hamilelik esnasında bebeğin ana rahminde ana toplar damara baskı yapmasıyla ortaya çıkan  varislerdir.  Yani perine, vulva ve kasık çevre bölgelerdeki yüzeyel varisler yüksek basınca maruz kalarak damarlar genişler ve artar.

Varisler doğum sonrasında gerilemeye başlar ancak asla tamamen kaybolmaz…

 

Nasıl Farkedilir, Belirtileri Nelerdir?

Dışarıdan normal gözle farkedilebileceği gibi, elle de anlaşılabilir.

Ağrı, yanma , kaşıntı en sık görülen belirtileridir.Genelde çok önemli olan vulva varisleri hastada  yürürken veya ilişki sırasında  ağrılara neden olmaktadır.

Makarna, ince kılcal,mavi damar, morumsu damar şeklinde gözükür.

 

Nedenleri :

Hamilelikte bebeğin ana toplardamara baskısı, kabızlık, çok ıkınmak ve genetik nedenler

vulva ve perine varislerinin başlıca sebebidir.

Daha önce geçirilmiş derin toplar damar trombozu ,

Sık sık geçirilmiş flebit ve trombo flebit sonrası ,

Alt karın bölgesi ameliyatları ile  kadın  hastalıklarına  bağlı ameliyatlar sonrasında,

Kasık bölgesi ve kadınlık organlarında oluşan damarsal anomalilerinde görülür.

 

Korunmak için:

-Kabız olmamaya özen göstermek, temizlik , ılık su ile duş almak,

-Hamilelikte düzenli ve bol yürüyüş yapmak,

-Hamilelere mahsus varis çorapları kullanmak,

-Hamilelere özel pasif jimnastik hareketleri yapmak.

-En önemlisi böyle bir durumdan şüphelenildiğinde vakit kaybetmeden doktoruna başvurmak.

 

Tedavi ihmal edilirse:

Vulva varisiVulva ve perine varisleri aslında çok ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür.

Sadece estetik  açıdan değerlendirilmemeli . Bir damar anomalisinin belirtisi, kadınlık organı veya kötü bir hastalığın habercisi de olabileceği ihtimali  unutulmamalıdır.

Hatta görülmüştür ki uyku sırasında gayri ihtiyari kaşımalarda tırnağın yüzeyel genişlemiş toplardamara ilişmesiyle damar  yırtılarak hayati tehlikeyle sonuçlanabilen sinsi kanamalar oluşmaktadır.

İlişki sırasında zararlı olduğu gibi, mantar, akıntı ve çirkin görüntülü cilt hastalıklarına da  neden olabilir.

Özellikle ikinci veya  üçüncü doğumlarda bebeğin anne rahmine baskı yapmasıyla vulva ve perinedeki  damarlar daha fazla genişler ve hamilelik sırasında pıhtılaşma tehlikesi oluşturur.

Bu pıhtılaşmalar ana toplar damara ulaştığında bebek ve anne için hayati tehlike söz konusudur.Tedavi edilmeyen vulva varisleri doğum sırasında yine hayati tehlike ile sonuçlanan kanamalara yol açabilir.

Hamilelikte doğumda kanamaya neden olacağından normal doğumlarda da hayati tehlike mevcuttur.

Hekim bazen sezeryan yolunu seçer ama yine de tehlikelidir.

Kadınlardaki vulva ve vajina içinde oluşan varisler uygun zamanda tedavi edilmezse varis keselerinin  içinde göllenip biriken kan pıhtılaşma ve tromboza yol açar.

Tromboz ana toplar damara oradan da akciğere ulaşıp  tıkanıklık yaratarak hayati tehlike oluşturur.

Bu durum hamilelerde kasık bölgesindeki toplardamarlar içinde basınç daha fazla olduğundan  dolayısıyla risk daha fazla ve çok daha şiddetlidir.

Bu yüzden vulva ve çevresindeki ve perinedeki kadınlık organlarında yüzeyel damar genişlemelerinin zaman kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır.

İhmal edilirse ölüm tehlikesini atlatmak için  kadınlık organını tamamen alma histerektomi gerekebilir.

 

Vulva Varisleri Muayenesi :

 Hasta öncelikle bir damar hastalıkları uzmanı tarafından doppler  ultrason eşliğinde bölgedeki damarların kök basınçları ölçülerek muayene edilir.

Varis keseciklerinin  genişlemesinin nedeni bu muayene sırasında anlaşılmaya çalışlır.

Yani sadece varis mi ya da başka bir organ hastalığının habercisi mi olduğu hekim tarafından ayırıcı tanısı yapılır.

Gerekli görüldüğü taktirde  MR  tetkiki de istenebilir.

Kadın hasta  ve hamilelerin,   kadın doğum doktorlarındaki  rutin kontrol veya muayeneleri esnasında  da varisleri  fark edilebilir. Bu durumda hasta  hekim tarafından doğrudan bir damar hastalıkları ve cerrahisi uzmanına başvurması konusunda bilgilendirilir.

 

 Vulva Varislerinin Tedavisi :

 

Mikro skleroterapi veya Foam Tekniği :

Bölgedeki yüzeyel varislerin yok olması için mikro skleroterapi veya mikro foam tekniği uygulanır.

Skleroterapi son yıllarda  varis hastalığının tedavisinde kullanılan başarılı bir yöntemdir.

Vulva VarisiBu işlemde  kişinin cildine uygun sklerozan madde  ince bir  iğne yardımıyla  damar içine verilerek  damarın kapanması sağlanır.

Böylece  damar iç cidarı irrite edilerek ,şişirilir ve yok edilir.

Bölgedeki ilaç seçiminin hassasiyeti, konsantrasyonu, çözünürlüğü ve  etkinliği vücuttaki diğer varis bölgelerinden tamamen farklıdır. Bu yüzden vulva ve perinedeki yöntem mikro skleroterapi veya mikro foam yöntemi olarak adlandırılır. Yani bacaklardaki varis tedavisinde uygulanan skleroterapi ile vulva varisleri için uygulanan mikro skleroterapi aynı değildir.

Bu  tedavi doppler ultrason altında uygulanan bir İşlemdir. Tedavinin bu şekilde yapılmasının avantajı ise  köpük materyalinin verilişi sırasında  hangi damarların yok olduğunun  görülmesidir.

 Kısaca bu yöntemle vulvada, rahim içinde, perinede ,pubiste ,kasık bölgesi  ve çevre dokularda bulunan  ve  genişleyerek insan sağlığına çok kolay zarar verebilecek yüzeyel damarların içi doldurularak veya şişirilerek kaybolması sağlanır.

Doppler  tetkiki yapıldıktan sonra yine doppler ultrason eşliği ve rehberliğinde 15 dakika süren köpük(mikro foam, mikro skleroterapi ) tedavisi yöntemi uygulanır ve tedavi sonlandırılır.

Ortalama 15-20 dakikalık  bir sürede tamamlanan mikro skleroterapi işlemi sonrası hastalara  bacaktaki toplardamar basınçlarının doppler ultrason neticelerine göre uygun varis çorabı giydirilir.

Hasta günlük yaşantısını aksatmadan,  yaşam kalitesini koruyarak  normal , sağlıklı yaşantısına devam eder.

 

Mikro Skleroterapi ile Tedavinin Avantajları :

 Tedavi tek seansta sonuçlanarak hem hasta ve hem de sağlık kurumu açısından vakit kaybı oluşturmaz.

Tedavi esnasında anesteziye , hastanede yatıp dinlenmeye gerek yoktur.

Normal bir muayene süresi kadar (15-20 dakika)süre sonunda hasta günlük yaşantısına devam eder ve hayati tehlike oluşturabilecek riskli  durumlardan kurtulmuş olur.

Mikro skleroterapi yönteminde ultrason altında verilen  ilaç hassasiyet, iz bırakma, ağrı ve alerjik komplikasyonlara yol açmaz.

Maliyeti düşük bir tedavi yöntemidir.

Kısaca bu yöntemle vulvada, rahim içinde, perinede ,pubiste ,kasık bölgesi  ve çevre dokularda bulunan  ve  genişleyerek insan sağlığına çok kolay zarar verebilecek yüzeysel damarların içi doldurularak veya şişirilerek kaybolması sağlanır.

Böylece  hastalar genital organlarındaki  varis  şikayetlerinden ve onun gelecekte yaşatabileceği  hayati tehlikelerden çok  kısa bir süre içinde kurtulabilirler.